Internet jest nieograniczonym workiem, pełnym informacji, inspiracji i wrażeń. Wiele rzeczy mnie zachwyca, inspiruje i chwyta za serce. Niestety nie mogę każdej z tych rzeczy wykorzystać we własnym życiu, bo ileż mieszkań, ubrań, gadżetów czy skoroszytów z wycinkami musiałabym mieć ;) Postanowiłam więc stworzyć zeszyt, w którym mogę zamieszczać wszystko to, co mnie zachwyca i inspiruję. Dorzucam własne projekty, które być może zachwycą kogoś z Was i ktoś będzie miał ochotę go nabyć. Zapraszam :)


22 września 2012

Loft - męskim okiem

Chciałbym zaprezentować Wam moją odpowiedź na post Justyny o loftach. Modny temat, więc co za problem znaleźć coś "swojego"! I tu się myliłem. Właśnie przez to, że temat jest tak popularny, bardzo ciężko było mi znaleźć coś (moim zdaniem ) orginalnego. 

Loft - z angielskiego poddasze, strych. Kiedyś, miejsce pracy i zamieszkania artystów różnych dziedzin, którzy byli w stanie zrezygnować z wygód normalnego mieszkania na rzecz dużych przestrzeni potrzebnych zarówno artystycznemu warsztatowi jak i umysłowi. Poddasze starej kamienicy, nieczynnej fabryki, albo inna zapomniana lub niechciana przestrzeń, nadająca się do zamieszkania. Peryferia miejskiej codzienności. Miejsca oderwane jakby od normalnej społeczności, gdzie artyści nie musieli dopasowywać się do rytmu życia i sposobu myślenia sąsiadów, czego często wymaga życie np. w bloku.  To według mnie idea, klimat loftu.


loft, okno loftu, loft window
http://saintsoflove.creatuforo.com

Dziś pojęcie loftu nabrało nowego, międzynarodowego znaczenia jako szeroko pojęte mieszkanie - raczej luksusowe, dziwne, dwu, lub wielopoziomowe, pod dachem, ale niekoniecznie, ze skosami lub bez. Mile widziana stalowa galeria, ale czasem starczy drewniana antresola w wysokim mieszkaniu by już nazwać je loftem. Co do unikatowości - stare budynki fabryk stają się apartamentowcami pełnymi "orginalnych" loftów i sąsiadów poszukujących w nich własnej orginalności.

Moim zdaniem, by nazwać przestrzeń loftem, należy przynajmniej nawiązać do jego dawnej idei. Chciałbym pokazać że da się to zrobić stosując także nowoczesne, unikatowe rozwiązania.  Urządzić wygodne, luksusowe mieszkanie, nie zabijając ducha loftu.   


loft, people in loft, friendly loft
www.nytimes.com

Zacznę więc od bardziej tradycyjnych...


Tu kilka zdjęć loftu, polskiego pasjonata tego stylu - Pawła Zamoyskiego, który odnajdując nadające się do tego przestrzenie, budował i sprzedawał lofty aż znalazł ten dla siebie. Urządził go z pomocą utalentowanej znajomej, a inspiracją i wyjściowym motywem była seria fotografii z Afryki, zakupiona dawno temu od Muzeum Etnograficzngo w Warszawie.www.weranda.pl


www.weranda.pl - więcej tutaj

Tu już inny loft. Ładna kuchnia, orginalne, industrialne okno. Zioła - natura fajnie kontrastuje z przemysłową surowością. 


loft, kuchnia w lofcie, loft kitchen
www.kitchenisms.com

Gdzie szukać, orginalnej przestrzeni na loft? Jeszcze tego nie robiłem. Wydaje mi się, że w kamienicach, w starych dzielnicach miast, budynkach poprzemysłowych w mieście, lub jeśli jesteśmy na tyle odważni, na jego peryferiach.
 
Bytom, Bolko Loft - nowsza, surowa architektura postindustrialna, nowoczesny design.

Bolko loft, loft, loft bytom, bolko
http://muangthai.pinger.pl

http://zsah.blox.pl

Brooklyn, NY. Na trzecim planie Brooklyn Bridge.


Brooklyn, most brooklynski, brooklyn loft
http://www.wirednewyork.com


Nie dziwmy się jednak jeśli okaże się że w starej pięknej fabryce, którą wypatrzyliśmy "wszystkie lofty są już zajęte" i mają wspólną recepcje:)    


Brooklyn, most brooklynski, brooklyn loft
www.designevolutionblog.com

Lub nie zaparkujemy i nie pooglądamy bo kręcą właśnie Gossip Girl :)

www.designevolutionblog.com

To moim zdaniem dość klimatyczny loft na Brooklynie znany być może niektórym z was, z popularnego serialu jako mieszkanie i galeria rodziny Humphrey'ów. Mało luksusowo, za to przytulnie i rodzinnie. Orginalne przemysłowe okna, cegła, stare drzwi - klimat.


humphrey loft, gossip girl loft, loft
www.designevolutionblog.com


humphrey loft, gossip girl loft, loft
www.designevolutionblog.com
 Inne - również ze starym klimatem. Także Brooklyn

loft, kuchnia w lofcie, loft kitchen
www.nylocations.com

http://tomspianti.com

Mój wymarzony loft zbudowany byłby pod kątem pracowni fotograficznej do czego doskonale się nadaje. Wielkie, świecące powierzchnie okien są najlepszym źródłem miękkiego, rozproszonego światła. W słoneczne dni transparentna żaluzja dla rozproszenia. Najlepiej jeszcze wielki świetlik w  skosie dachu. Tła fotograficzne, lampy studyjne razem z kablami podwieszane z odsłoniętej konstrukcji dachu lub belek stropowych. Nic się nie plącze pod nogami, dając swobodę ruchu na wielkiej powierzchniach starej drewnianej podłogi...:D


Kadr z filmu Closer (2005)


Closer, studio fotograficzne w lofcie, pracownia fotograficzna w lofcie, photo studio in loft, atelier in loft,  attelier dans loftA to studio fotograficzne z końcowych scen filmu Nordwand (2008)Studio fotograficzne w lofcie, pracownia fotograficzna w lofcie, photo studio in loft, atelier in loft,  attelier dans loftSurowo, industrialnie, trochę jak kuchnia starej restauracji. Jest klimat:)


www.kitchenisms.com

Budowa loftu. Drewno - bardzo wdzięczny, ciepły, zdrowy i łatwy materiał, polecam:)


Budowa loftu, building a loft, loft
www.loft-addict.com


Piękna podłoga... Czasem stare wyglądające na zniszczone drewno, okazuje się zdrowe i bardzo mocne a czas dodał mu uroku którego nie da się podrobić...:)www.loft-addict.com

Teraz coś z innej beczki. Blaszanej, nowoczesnej, z innej epoki w której nikt nie bawił się już w drewniane podłogi. Niesamowity projekt, bardzo orginalny, surowy, wręcz futurystyczny. Nie miałby nic wspólnego z "artystycznym" loftem poza tym, że dla mnie sam w sobie jest sztuką:)


Loft, loft design, futurystyczny loft, industrial loft, pipe in loft
http://coolboom.net

Wejście do "sypialni" ze stalowej antresoli.Prysznic na górze, ubikacja na dole... ogromnej pionowej rury przebiegającej przez środek loftu.
Teraz coś bardziej przytulnego ale też nowocześnie.


theselby.com

Czarne stalowe łuki konstrukcji przeszklenia w starym stylu genialnie kontrastują z białą  lekkością reszty pomieszczenia. Ciepła drewniana podłoga dodaje przytulności.


http://www.homedsgn.com/

Mały taras - trochę jak w serialu "Przyjaciele" - Pamiętacie?:)
To chyba cały dom...


http://trendland.com


Zamiast pokoi...

http://mocoloco.com


http://mocoloco.com


Prosto, nowocześnie z klimatem...


http://www.architectlines.comPo amerykańsku - Detroit


http://trendland.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...